Edit here: Style Properties -> Header and navigation
  • bu site satılıktır.
5

Nasıl Yapılır Xenforo Yedek Alma Nasıl Yapılır ?

Nasıl Yapılır
New User
Katılım16 May 2022
Mesajlar88
T. puanı25
Size ait olan her hangi bir web sitesinin yedeğini almak yada baska bir alan adına tasımak ıstıyorsunuz ıslem anlatımı soyle;

1. Adım ftp deki tüm dosyaları eksiksiz bir sekılde pc nize ındırın. yedekleyın yanı tum ftp yi.
2.adım veritabanınında yedegını alın. bu ıslem ıcın cpanele giriş yapın veritabanları baslıgı altında phpmyadmin e tıklayın ve ilgili sayfanın acılmasını bekleyın. bu alanda bizi kullanmıs oldugumuz veritabanları karsılayacaktır. sol menuden hangisinin yedegını alacaksanız ona tıklayın. burada kafa karısmasın 1 sıtenız var ıse 1 db vardır. Tıkladıktan sonra karsımıza ılgılı tabloların oldugu ekran cıkacaktır. bu tabloların tumunu sec dıyerek hepsını secın ve ust menude yer alan dısarı aktar komutuna tıklayın. .sql uzantılı bir dosya pc nıze ıner. veritabanınıda yedeklemıs olduk.


Şimdi buraya kadar sıtemızı ıkı alanda yedeklemıs olduk. Ftp dosyalarını ve Veritabanımızı şimdi yedeği geri yüklemeye gecelım.

  • Yeni alan adımız neyse onun ftp sine tum ftp dosyalarını oldugu gıbı upload edıyoruz yanı yukluyoruz.
  • Şimdi Db yani database veritabanının yedegınıde yukleyecegız ama once yeni bir db olusturmamız gereklı kı aldıgımız db yedegını yenı db nın ıcıne aktaralım.
  • Bu ıslem ıcın cpanele giriş yapın ardından veritabanları baslıgı altındakı MYSQLveritabanları sekmesıne tıklayın once bir db yanı verıtabanı olusturun daha sonra bir db user yanı verıtabanı kullanıcısı olusturun daha sonra db password yanı veritabanı şifresi olusturun bu uc unsuru olusturduktan sonra db ye kullanıcıyı ekleyın, atayın ve tum ızınlerı verın (ilgili sayfada ekle diye seceneği goreceksınız zaten) yanı kullanıcıyı ılgılı db ıcın yetkılendırın. şimdi yeni veritabanımıza olusturduk gelelım yedegı gerı yuklemeye.
Cpanele giriş yapın, veritabanları baslıgı altında phpmyadmin e tıklayın bukez sol menude olusturmus oldugunuz yenı db yı goreceksınız ona tıklayın. herhangi tablo yada tablolar karsınıza cıkmayacak cunkı ıcı bos yenı bir db bu alanda ust menuden İçe aktar sekmesıne tıklayın ve alıs oldugunuz eskı db nın yolunu gosterıp yukle deyın yuklemenın bıtmesını bekleyın. boylece db nın yedegınıde ıce aktarmıs yanı yuklemıs olduk peki ıslem bittimi hayır.

Bundan sonrakı adımlarda kullanmıs oldugunuz yazılma gore yeni db bılgılerını ılgılı sayfalara girmelısınız cunkı eskı ftp yedegının ıcındekı ılgılı sayfalarda eskı db nın bılgılerı tanımlı.

Xenforo İçin:
Src
klasorunun ıcındekı congif.php yi acın ve bilgileri girin.

Wordpress İçin:
Ana dizinde yer alan wp-config.php yi acın bilgileri girin

vBulletin İçin:
includes klasorunun ıcındekı config.php yi açın yeni bilgileri girin.

hemen hemen her yazılımda database yanı veritabanı bılgılerı girecegenız bir .php bulunur yani mantık hepsinde aynı sayılır sadece yazılıma gore dosya yolu klasor ısmı farklılık gosterır.

Tüm bu ıslemlerı yaptınız son bir adım daha kaldı oda su:

yeni alan adınızın yani yeni sitenizin admincp sayfasına girip yeni alan adınızı girmeniz gerekli genelde bu ayar site ayarları site ısmı vs kısmında olur erişimler ise soyle.

xenforo ıcın: yenialandı.com/admin.php den girebilirsiniz acılır sorun olmaz.
vBulletin için: yenialandı.com/admincp/index.php den girebilirsiniz sorun olmaz.
Wordpress ıcın ıse bunu phpmyadmine girin sol manuden db nıze tıklayın acılan tablolarda yıne sol menude wp_options tablosuna tıklayın acılan sayfada en usttekı ıkı satır siteurl ve home satırlarını duzenle deyip yeni alan adınızın ısmını gırın.

İşlem bu kadar.
 


0Rn.gif

SPAM YAPMAK YASAKTIR!
  • Örneğin: teşekkürler, sağol, çok iyi, asdqwe, çalışıyor, ty ve benzeri!
  • Örneğin: Aynı mesajı sürekli olarak yazmak. teşekkürler, tşk ve benzeri!
  • Bir başkasının mesajını kopyalayıp aynısını yazmak yasaktır.
  • Bilginiz olmadığı konulara yorum sayınız artsın diye mesaj atmak yasaktır.
  • Yorum yaparken kendi fikrinizi yazınız!
  • Spam mesaj atan görürseniz RAPOR tuşu ile bize bildirmeniz önem ve rica olunur!
Üst
AdBlock Algılandı

Anlıyoruz, reklamlar can sıkıcı!

Tabii ki, reklam engelleme yazılımı, reklamları engellemede harika bir iş çıkarır, ancak aynı zamanda web sitemizin faydalı özelliklerini de engeller. En iyi site deneyimi için lütfen AdBlocker'ınızı devre dışı bırakın.

AdBlock'u Devre Dışı Bıraktım